Akademie letectví :: číslo 01 / 2009 / Editorial
e-magazín Akademie letectví

Editorial

Již je to tak, že jsme, v podmínkách jaké máme k dispozici, úspěšně přežili jeden rok publikování tohoto magazinu na internetu. Dnes k vám přichází celkově 13. číslo, započítáme-li 0. číslo z prosince loňského roku.

Snad bude i trochu prospěšné připomenout si, co jsme před rokem napsali a chtěli, aby všichni mohli posoudit zdali jsme se nezpronevěřili našim předsevzetím.

Zde jsou výtažky z toho co jsme loni v 0.čísle psali:

Létání a letectví patřilo vždy k progresivním odvětvím hospodaření lidí na Zemi a je tomu tak dodnes. Podíváme-li se na ně z té senzacechtivé stránky, zbytečně často jízlivě publikované veřejně a s prapodivnými laickými komentáři, je s podivem, jak říká jeden můj přítel znalý leteckého odvětví, že při tak malých znalostech, časté nekázni a zbytečném riskování těch co létání provozují, je v tomto oboru tak málo nehod. Ač to může někomu připadat podivné, nedá se s tím zase mnoho dělat, pokud ponecháme skutečnosti tak jak jsou. Těch nehod je ale opravdu málo na to jak si lidé při létání počínají a jak k němu přistupují. Ale neštěstí tam jsou, namítnou mnozí. Má se snad letectví kvůli tomu zavrhnout nebo uklidit na okraj lidské činnosti?

My, ač pravověrní stoupenci letectví a létání, je nebudeme na stránkách tohoto magazínu o létání a letectví nekriticky obhajovat, protože bychom tomu mohli nakonec ublížit.

Chceme zde ale zveřejňovat informace, které by mohly a měly tomuto oboru lidské činnosti, které od počátku svého vzniku stálo v popředí lidského pokroku, napomoci k tomu, aby se stal pro širší veřejnost srozumitelnějším a bližším a proto také ne tak odmítavým a pro tu část lidí tuto činnost provozující, smysl svého konání v něm nalézající a peníze v ní utrácející, méně riskantním a ještě přitažlivějším.

Neboť –„ létání je tak snadné“, propagují někteří. Ano je, ale jen když se o tom něco ví a přistupuje se k tomu s určitou profesionální pokorou a bázní, dodáváme my. Pouhá radost z létání, i když je přirozená, podle nás nestačí.

Na stránkách tohoto internetového časopisu se budeme proto snažit publikovat dostatek informací pro létání a letectví důležitých. Budou podány osvědčenou zpopularizovanou formou,ale zároveň tak, aby byly i při značných zjednodušeních při jejich výkladu co nejsprávněji pochopeny. Bude v nich spousta obrázků, diagramů a fotografií.

Jsme si jisti, že technické, technologické, organizační, zákonné, sportovní, vybrané aktuální i jiné informace zde publikované přijdou vhod všem těm kdo o to budou stát.

Co chceme v časopise mít a jaký máme cíl

Zpočátku to budou následující rubriky, o rozsahu jedné až čtyř stran, které budou střídány novým obsahem vždy cca po měsíci a to asi na 24 až 30 stranách textu, doprovázeného mnoha obrázky, fotografiemi a diagramy:

  1. Populární průvodce aerodynamikou a mechanikou letu s glosami o tom „Co je co(kdo)“ a „Co se stane, když…“ .
    O to se snažíme ze všech našich sil.
  2. Výkladový rejstřík(možná i obrazový) technických, technologických, organizačních a jiných důležitých pojmů.
    Ten doplňujeme v návaznosti na publikované informace.
  3. Zprávy o profesionálních a amatérských stavbách, pohonných jednotkách a příslušenství letadel.
    To jsme na aktuální případy zatím příliš nerozšířili.
  4. Neopomenutelné zkušenosti a poučné příběhy z letectví.
    Snad se to daří v přijatelné míře v rubrice „Ohlédnutí do minulosti“.
  5. Letecké modelářství jakožto podhoubí letectví.
    Domníváme se, že toho není v magazinu nedostatek.
  6. Anketa otázek a odpovědí formou odměňované soutěže.
    To jsme pro malý zájem opustili.
  7. Propagace vybraných firem a institucí.
    Ještě jsme nikoho nepropagovali.
  8. Literatura a odkazy na jiné weby.
    Odezvy zejména na knížky zde uvedené jsou minimální.
    Stačí na to prsty jedné ruky.

Cíl časopisu

Tento časopis chce být podporou technického vzdělání mládeže i dospělých stoupenců a zastánců letectví pro osvojení si nezbytných návyků v leteckých oborech a k zajištění jejich dalšího rozvoje v tomto státě.

Snad by se i slušelo vyznat se z toho kam směřujeme a jaká si dáváme předsevzetí. Těch, z nichž mnohdy často sešlo, však bylo v minulosti mnoho a tak říkáme:

Nechceme se po krátké době vytratit do ztracena.


A teď co přináší toto číslo magazinu:

Je tu opět kapitola se shrnutím o tom co jsme se o profilech dosud dozvěděli s připomenutím důležitých pojmů a jejich významu.

Dalším článkem je informace o bezocasých létajících strojích neboli samokřídlech, o nichž se toho nijak moc nepíše skoro nikde.

Následuje 5.část „Ohlédnutí do minulosti“ a v ní některé informace z 15. Aerosalonu v Paříži z roku 1936 doplněné ještě odjinud.

Pak ještě zveřejňujeme doplněný „Slovník vybraných pojmů“ včetně jeho rejstříku pro rychlejší orientaci v těch několika stech stránkách, které jsme již stačili publikovat.

A konečně i stručný obsah všech 13 čísel Akademie letectví.

Soubor našich knih je tu stále jako doporučená doplňková literatura.

Jaroslav Lněnička
21.11.2008
e-magazín Akademie letectví :: © Jan Janovec, © Jaroslav Lněnička :: akademie@airspace.cz