Akademie letectví :: číslo 02 / 2010 / Editorial
e-magazín Akademie letectví

Editorial

Opět jsme se začali, po prosincovém slunovratu, vracet ke Slunci, což je podle nás zprávou bytostně důležitou.

Na titulní stranu jsme tentokrát zařadili asi šest let staré záběry napodobenin strojů z období I. světové války a po ní, jak jsme je zachytili na hradeckém letišti při větrání jejich nosných ploch z lokálního muzea.

Prvním článkem se ještě vracíme k činnosti týmu P.Mac Creadyho v jeho 4. částí v níž podáváme krátkou zprávu o úspěších s jednomístným letounem poháněným energií Slunce. Jmenoval se Solar Challenger a byl to rok 1980. Byly to nesporně další vzrušující příhody, které otevřely cestu k pozdějším obrovským UAV na sluneční pohon.

Druhý článek připomíná co se stalo a podařilo na počátku prosince 2009 evropskému konsorciu jménem Airbus. Je to více funkční transportní letoun s nosností 37t, který je schopen převážet vzduchem například humanitární pomoc či vojenské materiály na letiště nevybavená žádnou extrovní vykládací technikou. Všimněte si vrtulí, jsou osmilisté a zahnuté jak turecké šavle.

V dalším článku je povídání vybavené barevnými „polárovými omalovánkami“ o 5 profilech, jejichž tvary by v soutěži krásy příliš asi neuspěly, ale při hodnocení výkonů by nestály mezi posledními. Jsou to zvláštní věci v tom proudění vzduchu kolem podivně tvarovaných těles, že ano.

V posledním článku jsme se pokusili znovu, trochu jinak, připomenout, jak to asi při létání strojů s pevnými křídly funguje při zatáčení. Nedejte se odradit některými trochu více popsanými obrázky, ale naopak se pokuste jim porozumět.

A pak je tu zase přehled literatury.

Jaroslav Lněnička
29. 12. 2009

P.S.: I když nejsme astronomický časopis, tak si troufáme připojit několik informací o nejnovějších poznatcích z Hubleova teleskopu na následujících dvou úžasných fotografiích.

Jedná se o seskupení několika galaxií zvaných „Stephanův Quintet“, poprvé pozorovaných v roce 1877 E.M.Stephanem.

Tři z těchto galaxií tohoto uskupení jsou deformovány svými navzájem působícími přitažlivostmi. Trpasličí galaxie této slupiny NGC 7320(vlevo nahoře) je cca 7x blíže Zemi než ty ostatní. Její vzdálenost je 40mil světelných let od nás. Ostatní galaxie jsou ve vzdálenostech kolem 290 mil světelných let(90 mil parseků).

Obraz je složený z více částí a byl pořízen během 17-ti hodinové expozice v červenci a srpnu 2009. Šířka obrazu je 4 obloukové minuty (345 000 světelných let).

Vedle těchto skoupých údajů zdá se být povídání například o cirkulaci kolem profilu, které přineseme v příštím magazínu, směšných tlacháním, i když se nás týká mnohem bytostněji.

Jaroslav Lněnička
6. 1. 2010
e-magazín Akademie letectví :: © Jan Janovec, © Jaroslav Lněnička :: akademie@airspace.cz