O švýcarském projektu B.Piccarda jsme psali již několikrát a proto připomínáme pouze, že se jedná o vývoj letounu poháněného sluneční energií pro lety do velkých vzdáleností bez přerušení a s lidskou posádkou. A to v nižších vrstvách atmosféry. To je rozdíl od pokusů amerických, kdy jejich UAV létala ve výškách kolem 25 km po dobu několika týdnů. O nich jsme také psali.
Švýcarský HB-SIA loni úspěšně přeletěl do Maroka a také se spolehlivě vrátil.
Pokusný letoun HB-SIA je v v nové kondici a další testovací lety mají začít 30.3.2013.
Tentokrát je to příprava na let napříč USA od západu na východ. Ze San Francisca, přes Phoenix, Dallas a pak buď přes Atlantu nebo St. Louis do Washingtonu s cílem v New Yorku. Start je plánován na 1.5.2013 a let bude přenášen živě. Letoun by měl překonat zhruba 40° zemské délky v okolí 40. rovnoběžky na severní polokouli. Kdo chce, ať to spočítá. Je to dost daleko a HB-SIA bude mít při svých ekonomických rychlostech letu dost dlouhou dobu na to, aby si jeho posádka prohlédla Spojené Státy. A to by měl být ještě alespoň trochu příznivý vítr. Což jim upřímně přejeme.
Bude to, po cca 102 letech, odlišný pokus o přelet USA od toho, který uskutečnil Cal Rogers v roce 1911 od východu na západ na letounu „Wright Model B“ s pilotním diplomem starým tři měsíce. Bylo mu 33 let. Let trval 49 dní a několik hodin navíc. Během letu 19 krát havaroval. Po skončeném letu zbyly z původného stroje pouze dvě zpěry a směrové kormidlo.
Přejeme HB-SIA mnohem snažší a úspěšnou cestu, která má prokázat, že solární energii patří budoucnost i v letectví.
Přikládáme hrubé schema předpokládaného letu.
Jak dlouho bude let trvat a jak bude probíhat záleží významně na počasí.
29. 3. 2013 © Jaroslav Lněnička
Nejnovější komentáře